Byl vyhlášen poplach zvlaštního stupně na Celio, kde zasahovalo 21 jednotek

Výjezdy
Datum:: pondělí, 28. srpen 2017 21:15

 

DÝM VYSOKÝ JAKO MRAKODRAP

Když se v úterý probudili, spatřili na modré obloze dým vysoký jako mrakodrap, který měl tvar atomového hřibu. „Nic příjemného. Vypadá to hnusně," řekl tatínek, který havárii sledoval s dětmi na chodníku.

Aby lidem nehrozilo nebezpečí, dobrovolný hasič Luděk Novotný z Horního Jiřetína nespal celou noc. V mumraji záchranářů, hadic, dýchacích přístrojů a blikajících světel těžké techniky bojoval s plameny třináct hodin. A s ním jeho jedenáct kolegů ze sboru a dalších dvacet jednotek z celého kraje.

Poplach jim začal v pondělí večer a mnohým neskončil ani v úterý, kdy dohašovali doutnající směsný odpad na rozloze dvou fotbalových hřišť. „Požár v chemičce před dvěma lety byl hrozivější,“ svěřuje se Novotný po vyčerpávající šichtě.

Jeho velitel František Smolák se pořádně nevyspal už od pátku, protože měl v práci samé noční. Přesto dobrovolníky vedl i tentokrát. „Byl to největší požár, který jsme na Celiu zažili. V autě jsem klukům říkal, že tam budeme do rána,“ konstatuje. Únavu si moc nepřipouští. „Ta práce nás baví, jinak bychom to nedělali,“ vysvětluje.

Hasiči čerpali nedostatkovou vodu i z Jezera Most, kde nasadili velkokapacitní čerpadlo z Litoměřic. Čelili také riziku, že se na obří hromadě smetí propadnou do jeho žhavých útrob. Alespoň vítr moc nefoukal, štiplavý kouř stoupal vzhůru, takže ho tolik nevdechli. Požár měli pod kontrolou před třetí ráno a požářiště zahrnovali zeminou. Budou ho hlídat zřejmě i dnes.

POŽÁR V CHEMIČCE BYL HORŠÍ

„Na Celiu to bylo tentokrát větší než obvykle, ale s požárem v chemičce se to nedá vůbec srovnávat,“ řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Přesto kvůli početnému nasazení vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a informovali úřady. Hodnoty toxických látek v ovzduší měřil opakovaně speciální měřicí vůz. Projel i Mostem, ale ani tam nic nenaměřil. Škodliviny unikly vzhůru do atmosféry.

"Je to nepříjemné a veřejnosti se omlouváme," řekl obchodně provozní ředitel společnosti Celio Jindřich Kauca, kterého zpráva o havárii zastihla v cizině. Možnou příčinu vidí v samovznícení, což je u skládek obvyklé. "Mezi komunální odpad dávají lidé cokoliv. Nelze to uhlídat," dodal.
Zdroj: http://mostecky.denik.cz/pozary/velky-pozar-skladky-v-podkrusnohori-vypadal-jako-vybuch-sopky-20170829.html


Zdroj: http://mostecky.denik.cz/pozary/velky-pozar-skladky-v-podkrusnohori-vypadal-jako-vybuch-sopky-20170829.html

 

 

Powered by iCagenda

Praxe a výcvik budoucího hasiče u HZS Litvínov

Go to top